W asortymencie krajowych producentów autoklawizowanego betonu komórkowego zasadniczy udział stanowią elementy drobnowymiarowe o różnych szerokościach i długościach, z powierzchnią czołową gładką jak i pióro – wpust. Użycie tego typu elementów wiąże się z dużymi nakładami robocizny. Przy obecnych jej cenach i braku wykwalifikowanych pracowników działy odpowiedzialne za rozwój firm szukają alternatywnych rozwiązań skracających czas budowy a co za tym idzie – obniżenie kosztów.
Mając na uwadze potrzeby wszystkich uczestników procesu budowlanego PREFBET Śniadowo wprowadziło na rynek elementy EWZ (element wielkowymiarowy zbrojony) wykonane z autoklawizowanego betonu komórkowego jako kolejny komponent SYSTEMU Śniadowo. Oferta skierowana jest głównie dla budownictwa jednorodzinnego a w szczególności domów niskobudżetowych o powierzchni zabudowy do 70 m2, jedno lub dwukondygnacyjnych. System projektowy i wykonawczy oparty o moduły będzie umożliwiał rozbudowę obiektu w miarę możliwości i potrzeb mieszkańców. Elementy EWZ będą uzupełnieniem rozwijanego od wielu lat Systemu Śniadowo, dzięki czemu możliwe będzie wykorzystanie pozostałych wyrobów, takich jak stropy gęstożebrowe SKB, elementów nadproży i wieńców oraz elementów uzupełniających z ABK. Wymiary i przede wszystkim ciężar elementów umożliwiają ich montaż typowymi urządzeniami HDS lub dźwigami na podwoziu samochodu ciężarowego. Rozwiązanie to eliminuje ręczne przenoszenie i układanie dużej liczby i masy elementów drobnowymiarowych co skraca czas wykonania ścian budynku nawet do dwóch dni. Elementy EWZ klasyfikuje się jako zbrojone niekonstrukcyjnie. Zbrojenie niekonstrukcyjne jest niezbędnym do zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości elementu w trakcie transportu i wbudowania. W obliczeniach, wymiarowaniu ścian nie należy uwzględniać tego zbrojenia prefabrykatów. Przyjmuje się, że ściskane pręty zbrojeniowe nie są zabezpieczone przed wyboczeniem, zatem nie są brane pod uwagę przy określaniu nośności ścian.
Zalety zastosowania elementów EWZ:
• skrócenie czasu budowy,
• zmniejszenie nakładów robocizny,
• eliminacja ręcznego przenoszenia i układania dużej liczby i masy elementów drobnowymiarowych,
• ograniczenie długości wykonywanych spoin (zmniejszenie zużycia zaprawy klejowej o 48%),
• ściana z elementów wielkowymiarowych, ze względu na ograniczoną długość spoin charakteryzują się lepszą izolacyjnością termiczną i akustyczną,
• badania nośności ścian przeprowadzone w I.C. i M.B. wykazały, że wytrzymałości na ściskanie są wyższe od ścian wykonanych z elementów murowych drobnowymiarowych z ABK.
Równolegle z wdrożeniem produkcyjnym elementów EWZ, przy współpracy z Pracownią Projektową Nobilis s.c., mgr inż. arch. Katarzyna Dąbrowska, mgr inż. arch. Blanka Zawistowska, ul. Zambrowska 18 lok. 104, 16-001 Kleosin, powstał katalog projektów gotowych budynków jednorodzinnych o zróżnicowanych parametrach technicznych z zastosowaniem pełnego asortymentu SYSTEMU ŚNIADOWO.
Budynek pilotażowy, który realizowany jest w Podgórzu k/Łomży, jest to dom parterowy z poddaszem nieużytkowym o powierzchni użytkowej 90m2, powierzchni zabudowy 119m2 i kubaturze 518m3. Obiekt został zaprojektowany jako Nearly Zero Energy Building (NZEB) poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, wentylacji z odzyskiem ciepła, instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii, wydajne oraz energooszczędne oświetlenie i ogrzewanie, zastosowanie stolarki o najwyższych parametrach cieplnych oraz inteligentne sterowanie instalacjami budynku.
Etapy realizacji budynku:
1. Fundamenty (Bloczki betonowe B6+U/PREFBET)
Bloczki B6+U można murować na zaprawie tradycyjnej przeważnie cementowo-wapiennej lub w szczególnych przypadkach, określonych przez projektanta, cementowej, przygotowanej na budowie lub w wytwórni. Grubość spoin w murze przy zaprawie tradycyjnej nie powinna być mniejsza od 6 mm i nie większa od 15 mm (zgodnie z Eurocod 6). Przy murowaniu należy przestrzegać normowych zasad wykonywania murów, a w szczególności prawidłowego wiązania poszczególnych warstw. Zgodnie z normą spoiny pionowe w poszczególnych warstwach muszą się mijać co najmniej o 0,4 wysokości elementu murowego (tj. B6+U - 48mm). W przypadku bloczków betonowych B6 z uchwytem otwory i zagłębienia technologiczne pozostają bez wypełnienia.
Alternatywnie rolę fundamentów może pełnić żelbetowa płyta fundamentowa.
2. Warstwa wyrównawcza (Bloczki z ABK 240x240x590/PREFBET)
Przed położeniem pierwszej warstwy należy za pomocą zaprawy cementowej wyrównać nierówności fundamentu lub płyty stropowej. W przypadku układania pierwszej warstwy bloczków na ścianie fundamentowej, należy pamiętać o ułożeniu izolacji poziomej pod warstwą wyrównawczą z zaprawy cementowej. Po ułożeniu pierwszej warstwy należy wygładzić drobne nierówności pacą do szlifowania, a następnie usunąć powstały pył.
3. Ściany nadziemia (Elementy EWZ, bloczki z ABK 240x240x590, płytki z ABK 120x240x590/PREFBET)
Prefabrykaty ścienne montuje się na murze z jednej warstwy wyrównawczej z bloczków z betonu komórkowego 240x240x590mm. Podczas montażu prefabrykatów należy szczególnie zwrócić uwagę na całkowite wypełnienie zaprawą spoiny pod elementem prefabrykowanym. Jednocześnie należy wypełniać zaprawą spoiny pionowe. Do łączenia elementów stosuje się zaprawę do cienkich spoin (spoiny o grubości 0,5÷3mm) przeznaczoną do wyrobów z autoklawizowanego betonu komórkowego. Elementy ścienne podnosi się za hak montażowy schowany w krótszym boku elementu (na górze prefabrykatu). Hak umiejscowiono niesymetrycznie, by zachować stabilność podczas podnoszenia prefabrykatu z pozycji poziomej na pionową. Dodatkowo lekkie przechylenie prefabrykatu wiszącego na haku montażowym ułatwia jego dopasowywanie do elementów już zamontowanych. W miejscach oparć belek nadprożowych mają zastosowanie prefabrykaty o zmniejszonej wysokości 240x598x2417mm i 240x598x2397mm – w zależności od użytego rodzaju nadproża, zaś w strefach podokiennych i przy niestandardowych wymiarach stolarki, dopuszcza się stosowanie elementów drobnowymiarowych.
Do czasu wykonania stropów zamontowane elementy należy stabilizować bocznymi podporami montażowymi. Aby zmniejszyć rozstaw podpór bocznych i stabilizować pozycje prefabrykatów (licowanie) do czasu związania zapraw i wykonania stropu należy stosować dodatkowe łączniki montażowe. Mogą one mieć postać falistych blaszek wbijanych na styku prefabrykatów, poprzecznych belek licujących z powierzchnią prefabrykatów, łączników z blach (np. stosowanych w budownictwie drewnianym) nabijanych gwoździami na górnych krawędziach ścian (pod wieńcami).
Zagłębienie na hak wypełnia się odpowiednią zaprawą przed murowaniem ewentualnych kolejnych warstw (po związaniu tej zaprawy, aby wyeliminować jej skurcz i brak ciągłości materiału w przenoszeniu obciążeń pionowych) lub zalewa betonem podczas wykonywania wieńców. Przed wypełnieniem zagłębienia na hak zaprawą lub przed wykonaniem wieńca żelbetowego bezpośrednio na prefabrykatach powierzchnie elementów z ABK należy zwilżyć wodą. Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się zarysowań na łączeniach prefabrykatów zaleca się wykonywanie w strefach styków tynków na siatce z włókna szklanego.
Prefabrykaty powinny być składowane na wyrównanym i utwardzonym podłożu, na podkładkach drewnianych, w pozycji poziomej (ustawiane węższym bokiem na podłożu, hak bliżej górnej powierzchni prefabrykatu). Elementy EWZ łączy się w pakiety po kilka sztuk zestawionych szerszymi bokami. Podczas składowania prefabrykaty należy zabezpieczać przed opadami atmosferycznymi.
4. Strop TERIVA 4.0/1 (PREFBET)
Strop gęstożebrowy Teriva 4,0/1 z elementami SKB przeznaczony jest dla budownictwa mieszkaniowego przy obciążeniu charakterystycznym 4,0 kN/m2 ponad ciężar własny stropu przy γb=1,0.
Układanie stropu należy rozpocząć od podpór montażowych, które należy ustawić w równych odstępach pod węzłami pasa dolnego belek w odległości nie większej niż 1.90m (przy stropach o rozpiętości do 4.00m – 1 podpora + podpory skrajne, przy stropach o rozpiętości od 4.20m do 6.00m – 2 podpory + podpory skrajne). Stemple do których przymocowane są rygle muszą być stężone krzyżulcami z desek grubości 32mm. Rozstaw stempli w kierunku poprzecznym wynosi maksymalnie 1.50m.
Belki stropowe należy układać w rozstawie 60cm. Długość oparcia belki na murze lub innej podporze stałej nie powinna być mniejsza niż 8cm. Końce belek należy opierać za pośrednictwem zaprawy cementowej marki M10 o grubości ok. 2cm. Przy stosowaniu wieńców opuszczonych zaleca się opieranie belek na podporach montażowych ustawionych przy licu ściany lub w odległości nie większej niż 30cm od lica. Dolna krawędź wieńca opuszczanego powinna znajdować się poniżej spodu belki w odległości nie mniejszej niż 4cm. Po ułożeniu belek i dwóch rzędów elementów SKB (po jednym przy obu podporach stropu), przestrzenie między nimi należy wypełnić pozostałymi elementami układając je z odpowiednio usztywnionych pomostów, których poziom powinien być niższy od dolnych krawędzi belek. Elementy nie powinny opierać się na podporach stałych na których ułożone są belki stropowe. Otwory w powierzchniach czołowych pustaków przylegających do wieńców, podciągów i żeber rozdzielczych powinny być przed ich ułożeniem zamknięte (zadeklowane). Począwszy od długości belki równej 640cm należy stosować odwrotną strzałkę ugięcia wynoszącą 15mm w połowie rozpiętości stropu. Przed betonowaniem stropu należ sprawdzić poprawność rozmieszczenia podpór montażowych, ułożenia belek i pustaków, zamontowania zbrojenia wieńców i żeber rozdzielczych oraz ułożenia zbrojeń podporowych. Kolejnym etapem jest usunięcie zanieczyszczeń i zwilżenie stropu wodą. Po wykonaniu czynności wstępnych można rozpocząć betonowanie stropu w kierunku prostopadłym do belek. Należy zwrócić uwagę na dokładne wypełnienie betonem wszystkich przestrzeni stropu. Strop można rozformować, gdy beton osiągnie wytrzymałość ≥12,5MPa..